Yenilenebilir enerji nedir?Kullanım alanları nelerdir?

Günümüzde teknolojinin; buna bağlı olarak sanayi ve endüstrinin baş döndürücü bir hızda ilerlemesi sonucu enerji sektörü; insanlık için en önemli iş kollarından biri haline gelmiştir. Çeşidi ne olursa olsun enerji verimliliğini arttırmaya yönelik her türlü ar-ge çalışmasına ve deneye verilen destek artmış; sanayicilerin kazançlarının devam edebilmesi için enerji verimliliğini önemsemeleri gerektiğini fark etmeleriyle beraber enerji sektörü de dünya çapında hak ettiği konuma ulaşmıştır. Bu olgunun en güzel kanıtı ise bugün gerek ülkemizin gerekse dünyanın en büyük holdinglerinin enerji sektöründe mutlaka ama mutlaka yatırımlarının bulunmasıdır.

Peki “yenilenebilir enerji” olarak nitelendirebileceğimiz bu alt kategori sektörün neresindedir? Fark ettiyseniz yukarıda en genel ismiyle “enerji” şeklinde bahsettiğimiz sektör genelde yenilenebilir olmayan; hammadde sarfiyatı ve yüksek karbon emisyonu gerektiren çeşitleri barındırır. Yenilenebilir enerji kaynakları ise maalesef bu pastada hala çok küçük pay sahibidir.

Konuyu daha fazla dağıtmadan yenilenebilir enerji kaynakları konusuna değinecek olursak; bazı yerlerde hepimizin aşina olduğu, bazı yerlerde ise çok az kısmımızın bildiği durumlarla karşılaşırız.

En sade tanımıyla yenilenebilir enerji; doğada sonsuz miktarda ve sürekli bulunan enerji kaynakları vasıtasıyla elektrik enerjisi elde edilen yöntemlerdir. Bunlardan herkesin bildiği ve en önemli olan iki tanesi güneş ve rüzgardır. Güneş paneli veya rüzgar türbini kullanılarak elektrik enerjisi üretilmesini sağlayan bu kaynaklar her ne kadar ciddi yatırımlar yapıldığında elle tutulur sonuç verse de; verimlilik açısından diğer enerji seçeneklerine göre hala “olması gereken” seviyede bulunduğunu söylemek zordur. Bu durum da büyük miktarlarda enerji gerektiren yapılarda verimsiz olmalarına sebep olmaktadır. Güneş ve rüzgar enerjilerinin gayet ayrıntılı ve sayısal veriler eşliğinde analiz edildiği yazılarımızı da ilerleyen günlerde yayınlayacağız.

Bilinen bu yöntemler haricinde suyun dalga hareketinden yararlanarak enerji üreten istiridye gibi tasarımları, yürüyüş yollarında insanların geçişi sırasında elektrik üreten sistemlere ve hatta tesisat borularının içinde bulunan küçük türbinlere kadar birçok inovatif fikir ortaya atılmıştır. Deniz dalgası gibi büyük kitlelere hitap eden seçenek dışındakiler her ne kadar gelecekte son derece pratik ve iddialı tasarımlar olmaya aday iseler de; büyük üretimler için günümüzde herhangi bir kullanımları yoktur.

rüzgar ve güneş en büyük doğal enerji kaynaklarıdır
rüzgar ve güneş en büyük doğal enerji kaynaklarıdır

Karbon salınımı gerektirmeyen, sonsuz bir kaynaktan elde edilebilen bu yenilenebilir enerji seçeneklerine geniş çerçeveden baktığımızda; üzerinde yoğunlaşılması gereken başlıca dezavantajlar şunlardır:

1)Verimlilik

2)Enerji üretim imkanlarının günlük hayata daha kolay adapte edilebilmesi

Alternatif enerji kaynaklarının temel problemi olan bu durumlar ne kadar engellenirse; sanayi ve endüstri alanında kullanımı da o oranda artacaktır. Gerçi her geçen gün kullanımı artan ve kolaylaşan nükleer enerji, alternatif enerjilere ciddi bir rakip olma yolunda ilerlese de şimdilik “zamanla her şey yoluna girecektir.” demekten başka bir şey gelmiyor elden.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının tek tek, ayrıntılı olarak ele alındığı ve fikirler yürütüldüğü gelecek yazılarımızda görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın…

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*