Yenilenebilir enerjiye nasıl katkıda bulunabiliriz?

Yenilenebilir (alternatif) enerji kaynakları; daha önceki yazılarda sıkça dile getirdiğimiz gibi çevreci iş kolları arasında en gelişmiş ve en çok gelecek vaat eden seçeneklerden biridir. Hatta şu anki konumuyla, çevreye duyarlı kalmak isteyenler yaptığı mütevazı bir sektör olmaktan çok, holdinglerin büyük yatırımlarını alan ve enerji sektörünün önemli bir yüzdesini kapsayan bir çalışma sahasıdır.

Hal böyle olunca yenilenebilir enerji, hem para   hem de çevreye faydalı eylemlerde bulunmak isteyenler için çok makul bir seçenek haline gelmektedir. Bu durumun sonucunu da son yıllarda ülkemizde ve dünyada artış gösteren yenilenebilir enerji-tasarruf bilincinde, kaynaklara yapılan yatırımlarda ve akademik imkanlarda rahatlıkla görmek mümkün.

Yazımızda da çevrecilik hakkında yeni bilgi edinmeye başlayanlar veya yenilenebilir enerjiye yoğunlaşmak isteyenler için biraz bu konulara değinmek istedik. Daha önceki yazılarımızda geri dönüşüm işi yapmak isteyenler veya organik tarıma başlamayı düşünenler için de temel niteliğinde bilgiler vermiştik. Bağlantılara tıklayarak yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Malum; yenilenebilir enerjiye destek olmak dendiğinde aklımıza hep o konularda mühendislik eğitimi almak, lisanssız üretim izni çerçevesinde veya daha büyük yatırımlar yapmak; panel, türbin gibi ekipmanların üretimine başlamak ya da bu tesislerden birinde çalışmak gibi işler gelmektedir. Peki her şey bu kadar mıdır? Yenilenebilir enerjiye katkıda bulunabilmek ya da enerji tasarrufuna katılmak için illa ki teknik bir eğitimimizin olması, sermaye sahibi olmamız mı gereklidi? Tabii ki hayır sevgili okurlar. Meslek hayatınızı bu sektöre göre yönlendirmek zorunda kalmadan veya belli zamanınızı yenilenebilir enerji kaynaklarını öğrenmeye harcamadan siz de doğrudan eyleme geçebilirsiniz. Nasıl mı? Bu sorunun kendimizce cevaplarını verebilmek için sizlere birkaç başlık halinde yenilenebilir enerjinin gelişimi adına nelerin yapılabileceğini yazdık. Umuyoruz ki çok daha güzel fikirlere ilham kaynağı olur:

1) Evlerde, iş yerlerinde olabilecek her türlü enerji tasarrufunu gerçekleştirip sokaklar, vs. devlet yetkisi dahilinde olan durumlar için gerekli kamuoyu oluşumuna katkı sağlamak

Tasarruf mu? Evet, önce tasarruf.. Yenilenebilir enerjiye yatırım yapmadan önce var olan üretimin israfını engellemek, ekolojiye yapılacak en kestirme ve bir o kadar da tesirli katkılardan biridir. Aksi halde ciddi bir israfa sebep olduktan sonra tüm kaynaklarınızı yenilenebilir yapacak bile bir fayda sağlamayacaktır.

Kendi evinizde, kendi iş yerimizde tasarruf sağlamak tamamen bizim sorumluluğumuzdadır. Eğer herhangi bir yerde çalışan durumundaysanız, uygulanabilecek enerji tasarruflarını gerekli mercilere bildirip uygulanmasını sağlamak o kadar kolay olmayabilir. Fakat düşüncemiz o yöndedir ki; etrafında olabilecek her türlü enerji tasarrufunu ön ayak olmak, çevreci bir çalışanın her zaman için gönül borcudur.

Hele ki devletin ve hükümetin kontrolünde olan, herhangi uygulamayı ancak yetkililerin yapabileceği durumlar için gerekli kamuoyunun oluşturulması, varsa geliştirilmesi gibi hususlar çok ama çok önemlidir. Şöyle düşünün okurlar: Siz kendi evinizde yapacağınız tasarruflarla kişisel sorumluluğunuzu yerine getirmiş olursunuz ve bunun karşılığını giderlerinizde cüzi bir azalma ile görürsünüz. Sizinki gibi yüzlerce-binlerce evde de aynısı uygulandığı zaman tabii ki bir tüketim azalması olacaktır fakat bunların hepsi kişisel tüketime dayalı olduğu için, tasarruflar ancak belirli bir seviyeye kadar çıkabilecektir.

Fakat devletin ve özel sektörün üretim tesislerinde, kamusal alanlarda, ülke çapındaki akla gelebilecek tüm hizmetlerde harcanan enerji; mega-giga gibi terimlerin konuşulduğu, bol sıfırlı boyutlardadır. Bu tüketimlerde birim başına sadece küsuratın değişmesini sağlayacak bir tasarruf bile; söz konusu büyük rakamlarda ciddi bir boyuta varacaktır.

2) Fosil yakıt kullanımına karşı gerçekçilik sınırları dahilinde olabilecek tüm kamusal çalışmaları, sivil toplum hareketlerini desteklemek

Bakın “gerçekçilik sınırları dahilinde” ibaresini özellikle kullandık. Çünkü her ne kadar doğaya zarar verdiği ve iklim değişikliğinin başlıca sebeplerinden olduğu aşikar olsa da bugün sahip olduğumuz pek çok üretim, endüstriyel ve teknolojik imkanları elimizde tutabilmemiz fosil yakıtlar sayesindedir. Fakat bu; fosil yakıtları zorunlu ihtiyaçlarımızdan farklı olarak keyfi üretimler ve tüketim çılgınlığının bir ürünü olarak kullanmak için kesinlikle bir bahane değildir.

Fosil yakıt tüketiminin lükse, aç gözlülüğe ve kar hırsına dayandığı yerde olabilecek tüm kamuoyu çalışmalarına ve karşı bilinçlendirme faaliyetlerine katılmak; yenilenebilir teknolojilerin kullanımına dolaylı yoldan yapılabilecek en iyi desteklerden biridir.

3) Yenilenebilirenerji ile ilgili her türlü teşvik, fon, burs gibi katkılarda destek sağlamak

Bu seçenek daha çok enerji sektörünün yeni yüzüne sermaye ve maddi unsurlar vasıtasıyla destek olmak isteyenler için uygundur. Bilindiği gibi devletler; dünyanın ve uluslararası kamuoyunun yönelimi gereği yenilenebilir enerjiye yonelik her geçen yıl daha fazla teşvik paketleri yaratmaktadır. Sonuç olarak ülke enerji üretiminde yenilenebilir kaynakların payı sürekli artmaktadır.

Dolayısıyla; bir yenilenebilir enerji şirketine yapacağınız yatırım veya kendi şahsi girişiminiz olsun, alternatif kaynakların ar-ge çalışmalarına sağlanacak fon veya yenilenebilir enerji üzerine çalışabilecek bölümlerde okuyan öğrencilere burs, staj, vs. eğitim desteği olsun yapılacak her türlü destek, ilerleyen yıllarda kar olarak geri dönüş sağlayacaktır.

4) Yenilenebilir enerji üzerine yapılan konferans, seminer, eğitim gibi etkinliklere katılım sağlamak, maddi-manevi elden gelen desteği esirgememek

Güneş, rüzgar, su, jeotermal kaynaklar gibi enerji seçeneklerinin birer hobiden ibaret olmadığını, geleceğin en önemli enerji uretim yöntemleri arasında bulunduklarını topluma doğru bir şekilde aktarabilmek adına bu tarz etkinlikler çok önemlidir.

Çünkü insanların birçoğu yenilenebilir enerji de dahil olmak üzere geri dönüşüm, organik tarım, doğa turizmi gibi tüm çevreci sektörleri küçük çaplı hobiler olarak bilmekte, söz konusu iş kollarına tam olarak bir “iş” gözüyle bakmamaktadır. Bu yüzden; söz konusu mesleklerin hem çevre korumasına ömrünüz boyunca katkı sağlayabileceğiniz, hem de rahat bir şekilde geçinebileceğiniz kariyer seçenekleri olduklarını izah edebilmek, toplum algısını önemli ölçüde değiştirecektir. Dolayısıyla; konferans-seminer veya halk eğitim gibi bir olaya büyük katkı sağlayamıyorsanız bile sizin ve çevrenizdeki insanların katılım sağlayıp bilgilenmesi dahi önemli bir durumdur.

5) Lisanssız veya daha büyük çapta üretim için  yatırım yapmak

Bunu özellikle “yatırım” olarak nitelendirdik. Çünkü enerji üretimine katılma şekliniz tamamen sizin kararınızdır. Uygun bir bütçeniz ve arsanız varsa güneş paneli, rüzgar türbini gibi projeleri anahtar teslim gerçekleştiren şirketlerle anlaşıp kendi santralinizi kurdurtabilir, yeterli teknik donanımınız varsa bunu kendiniz bile yapabilirainiz.

Eğer elinizde sadece sermaye desteği sunmak gibi bir durum imkan varsa bu şekilde yapacağınız bi katılım hem size tasarruf ve kar olarak geri dönecek, hem de yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili teknik konulara aşinalık kazanmanizi sağlayacaktır.

6) Amatör veya profesyonel projelere katılmak, destek olmak

Bir konuda düzenlenecek olan proje yarışmalarının, öğrenci teşviklerinin o konunun toplum nezdinde ilgi çekmesi ve beğeni toplamasi için ne kadar önemli olduğunu pek çok örnekten rahatlıkla görebiliriz. Çünkü projeler; hem teknik bilgi, hem organizasyon becerisi, hem eğlence hem de insan ilişkileri yönünden kendinizi geliştirme fırsatları ile dolu birer yetenek panayırıdır. Ana teması yenilenebilir enerji olan projelere becerilerinize göre sağlayacağınız katılımlar veya maddi-manevi yardımlar ile önemli ölçüde katkı sağlamış olacağınız şüphesizdir.


Evet sevgili okurlar. Mesleğine, becerisine göre bir işin ucundan tutup da yenilenebilir enerji çalışmalarına dahil olmak isteyenlere yapabileceğimiz en temel öneriler bunlardır. Peki sizlerin bu konudaki fikirleri nedir? Yorum yaparak veya sitemizin yazar kadrosuna katılarak bizlerle bütün görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*