Yeşil çayın faydaları nelerdir?- Uzakdoğudan gelen bir antioksidan

Yıllardır yapılan reklamlar ve verilen tavsiyeler ile antioksidanlığı dillere destan olan yeşil çay; tüketilebilecek en doğal ve en sağlıklı besinlerden biridir. Vücutta dolaşan zehirleri temizlemesi bir yana kalp, damar, beyin sağlığına, psikolojiye olan katkıları saymakla bitmez.

Türkiye’de son 20-30 yıldır tüketmeye başladığımız yeşil çay, aslına bakacak olursanız binlerce yıllık bir maziye sahiptir. Anayurdu olan Çin ve Uzakdoğuda insan vücuduna, dinginliğe olan katkıları milattan öncesinden beri bilinmektedir. Keşfedildiği günden beri de bölgenin kültüründe var olan çay davetleri, çay ikramları gibi gelenekler vazgeçilmez olmuştur.

Yeşil çayın sağlığa olan faydalarına dönecek olursak, maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yeşil çay, damarlardaki kan akışını düzeltir. Damar çeperlerini güçlendirecek kan basıncındaki değişikliklere karşı vücudun daha dirençli olmasını sağlar.

Okumadan geçmeyin: Haftada iki kez bile patates kızartması yemek kalp krizini tetikliyor

  • Yeşil çay yüksek kolesterolün vücuttan atılmasını sağlar.
  • Şeker seviyesinin ayarlanmasına büyük yararları vardır. Kan şekerinin yükselmesine karşı en önemli reçetelerden biri yeşil çaydır.
  • Yutkunma sonrasında yeşil çay; soluk borusunda meydana gelen olası rahatsızlıkları engeller. Toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur.
  • Aynı şekilde ağız ve dişlerde meydana gelen enfeksiyonlar, çürükler ve zararlı bakterilere karşı en faydalı besinlerden biri yeşil çaydır.
  • Düzenli olarak yeşil çay tüketen insanlarda kan basıncının düzenlendiği, bunun da tansiyon hastalıkları riskini azalttığı deneylerle ıspatlanmıştır.
  • Antibakteriyel etkisi sayesinde yeşil çay; vücudu klasik grip, nezle gibi enfeksiyonlardan korur. Vücudun genel bağışıklığının güçlenmesini sağlar.
  • Yeşil çayın en önemli yararlarından biri cilde yöneliktir. Antioksidan ve antiinflamatuar etkisi sayesinde ciltte kırışıklık oluşumunu engeller. Cilt yaşlanmasını geciktirir.

İlginizi çekebilir: Cinsellikten baş ağrısına çörek otunun inanılmaz faydaları

  • Bilinmeyen ama çok önemli yararlarından biri olarak yeşil çay; beyin sağlığına büyük yardımları olan bir içecektir. Yeşil çayın beyin sağlığını koruduğu, Alzheimer, Parkinson gibi beyinsel hastalıklara karşı etkili olduğu deneylerle ıspatlanmıştır.
  • Beyne olan yardımlarının bir diğer yararı da yeşil çayın depresyona karşı etkili olmasıdır. Yeşil çayda bulunan “Theanine” adlı aminoasit; vücutta rahatlatıcı ve gevşetici bir etki yaratır. Bu da depresyon ve benzer rahatsızlıklara karşı tedavi niteliğindedir.
Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*