Yeşil ekonomi ve geri dönüşümcülük

Yeşil ekonomi esaslarına göre mutlaka dikkat edilmesi gereken hususları alt başlıklar halinde incelemeye devam ediyoruz. Daha önce genel tanımıyla yeşil ekonominin ne olduğundan ve sürdürülebilir ekonomi için yenilenebilir enerjininin öneminden bahsetmiştik. Bağlantılara tıklayarak yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda değineceğimiz geri dönüşüm konusu da aslında yenilenebilir enerji kaynaklarıyla aynı çatı altında bulunan bir unsurdur: Ekonomide ve üretimde sürdürülebilirlik…

Kısaca izah edecek olursak; 1972 yılında oluşturulan Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) çerçevesinde ülkelerin enerji üretiminde, ekonomik büyümede yenilenebilir kaynak kullanımının artmasına özen göstermesi; bu alanda yapılacak yatırımları teşvik etmesi istenmiştir. BM’nin ekonomiyle ilgili bu önerisinin en önemli unsurlarından birini de geri dönüşüm oluşturmaktadır.

Geri dönüşümün ne olduğunda da tek cümleyle bahsedecek olursak; “Tekrar kullanımı mümkün olan materyallerin çöplerden toplandıktan sonra birtakım işlemlerden geçirilmesi ve yeniden üretimde kullanılması” şeklinde bir tanım yapabiliriz. Daha ayrıntılı bilgi edinmek, çeşitleri incelemek için geri dönüşüm kategorimize göz atabilirsiniz.

Geri dönüşümün yeşil ekonomiye katkıları

Saymakla biter mi bu başlığın maddeleri?… Açıklama yapacak olursak da sayfalarca yazmamız gerekir. Fakat bu detaylı bilgilere önümüzdeki tarihlerde istatistikler be rakamlar eşliğinde yazacağımız yazılarda değineceğiz.

Şimdi genel hatlarıyla geri dönüşüm endüstrisinin sürdürülebilir ekonomi açısından ne yararları olduğunu irdelersek; maddeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

-Geri dönüşüm demek; ikincil, üçüncül, belki de sonsuz derecede kullanılabilecek tonlarca malzemenin yeniden üretime katılması demektir.

-Tekrardan üretime katılması da hem üreticinin sıfırdan hammadde elde etmek için girdiği maliyeti azaltacak, hem de ürünlerin fiyatını daha uygun bir seviyeye çekecektir.

-Ekonomik yararıyla beraber tonlarca atığın toprağa karışması engellenecek ve ekolojide meydana gelen bozulmalar biraz olsun önlenecektir.

-Geri dönüşümün teşvik edilmesi bu sektörü canlandıracak ve kazanç imkanlarını arttıracaktır. Bu da yatırımcıların geri dönüşüm sektörüne olan ilgisini arttıracak ve ar-ge/gelişim/artan kazanç şeklinde sonsuz bir döngünün oturmasını sağlayacaktır.

Görüldüğü gibi geri dönüşüm; sadece çevrenin kirlenmesini, ekolojik dengenin bozulmasını sağlamaya yönelik gönüllü bir çalışma değil; aklınıza gelebilecek hemen her meslekte olduğu gibi normal kazançlar elde edebileceğiniz gelecek vaat eden bir sektördür.

Burada şunu belirtmezsek olmaz: Bu fikri kesinlikle geri dönüşüm çevre dostu yönünün bir önemi olmadığı anlamında öne sürmüyoruz. Sadece yıllardır geri dönüşümcülüğü yanlış anlamış ve geçinemeyeceğiniz, gönüllülük esasına dayalı bir iş olduğunu düşünmüş vatandaşların ön yargısını kırmak için mesleği tüm boyutlarıyla ele almaya çalışıyoruz.

“Bana ne çevreden, ekolojiden” gibi kesin hükümlerle zihni kirlenen gafillere ise tek bir diyeceğimiz var: “Korkmayın, paranızı kazanıyorsunuz. Eliniz boşuna (!) kirlenmez…”

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*