Yeşil ekonomi ve sürdürülebilir mimari

Yeni nesil yapılarda akıllı tasarımların, çevre dostu temaların önem kazanmasıyla beraber yeşil mimari; yeşil ekonominin en önemli yapıtaşlarından biri olmaya başlamıştır. Her ne kadar yenilenebilir enerji, geri dönüşüm sanayisi, doğa turizmi gibi can alıcı sektörler kadar finansal bir ağırlığı olmasa da ekolojik yaklaşımın günlük hayatımıza yerleşmesi, toplumsal bilincin yükseltilmesi gibi konularda yeşil mimarinin katkıları büyüktür. Bu arada; az önce saydığımız iş kollarının sürdürülebilir ekonomideki yerine dair değerlendirmelere “yeşil ekonomi” kategorimizden göz atabilirsiniz.

Yeşil mimarinin sürdürülebilir ekonomideki rolü

Bu sorunun ayrıntılarına inmeden önce yeşil mimarinin ne olduğuna bakarsa; diğer dallarda olduğu gibi tam bir tanım yapmanın mümkün olmadığını görürüz. Şöyle ki; “yeşil mimarinin tarihsel süreci” ile ilgili yazımızda ele aldığımız gibi, 30-40 yıl içerisinde şekillenen ve çeşitlenen bu mimari tipinde; dikkat çekilmek istenen noktaya veya emeği geçen kişilerin kişisel yorumlarına göre odak noktaları değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin; yenilenebilir enerjiye ve yeşil çevreye yoğun yatırım yapılan toplu yapılar görmek de mümündür; ekolojik köyler veya birkaç kişilik evler halinde tamamen tüketimden bağımsız daha bireysel çalışmalar da…

Buradan çıkarılabilecek sonuç şudur: Dikkat çekilmek istenen noktaya veya ağırlık verilen çalışmalara göre yeşil mimari; yeşil ekonomiye dolaylı yoldan katkıda bulunmaktadır. Alternatif enerji, geri dönüşümcülük, organik tarım gibi unsurlar bir sürdürülebilir yapı içerisinde yer aldığı sürece; işlemeye ve tüketimin olmadığı hayallerin ekonomisine hizmet etmeye devam edeceklerdir.

Kalkınmaya ve gelişime yönelik katkılar bir yana yeşil mimari; daha kolay dikkat çekip farkındalık yaratabilen ve insanların sempatisini kazanabilen yönüyle birçok avantaja sahiptir. Tüketim çılgınlığının dizginlenmesine, sürekli büyümeye bağımlı illüzyondan ibaret bu hayatın sonlandırılmasına ve insanların en kalabalık metropoller dahil olmak üzere temiz hava soluyarak yaşayabilmesine yönelik atılımlarda diğer kollardan çok daha başarılı olacağı şüphesizdir.

Peki sizin yeşil mimari ve bunun ekonomideki rolüyle ilgili fikirleriniz nelerdir? Yorum yaparak veya sitemize araştırmacı-yazar olarak katılmak suretiyle görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*