Yeşil ekonomi ve yenilenebilir enerji

1972’de oluşturulan Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) sayesinde resmi bir statü kazanmasıyla beraber dünya kamuoyunda daha çok yer bulmaya başlayan yeşil ekonomi; dikkat çektiği her konu ayrıntılarıyla incelenmesi ve geliştirilmesi gereken bir iktisadi görüştür. Yenilenebilir enerjiden tutun da geri dönüşüme, küçük ve orta ölçekli kesimin korunmasından gelir dengesine kadar öyle can alıcı noktalara değinmektedir ki; 21. yüzyılın en uygun ekonomik doktrinlerinden biri olacağını kestirmek pek de zor değildir.

Kısaca yeşil ekonominin ne demek olduğunu, nelere değindiğini merak edenler “Yeşil ekonomi nedir?” adlı yazımıza bağlantıya tıklayarak göz atabilirler.

Bu yazımızda yenilenebilir enerji kaynaklarının yeşil ekonomi açısından nasıl bir önem arz ettiğine, hangi konuların gelişimine yardımcı olduğuna değineceğiz.

Alternatif enerji kaynakları ve sürdürülebilir ekonomi

Yazımızdan veya diğer birçok kaynaktan hatırlayacağınız üzere yeşil ekonomi; karbon salınımı ve enerji üretmek adına fosil yakıtların kullanımını en büyük tehlikelerden biri olarak görmektedir.

Fosil yakıtların böyle bir tehlike yaratmasının doğrudan sebepleri iklim değişikliği, küresel ısınma, doğal yaşamı tehdit etme gibi durumlardır evet.. Ama bunların dışında dünyadaki ekonomik duruma, sosyo-ekonomik adaletsizliklere de dolaylı olarak pek çok etkisi bulunmaktadır. Kısaca sıralayacak olursak:

-Afrika başta olmak üzere savaştan, açlıktan, ölümün pençesinden kurtulamayan pek çok yerin bu vaziyette olmasının öncelikli sebebi iklimin elverişsizliği değil; klasik yollarla sağlanmaya çalışılan üretimin ve ekonominin yarattığı sömürüdür.

-Dünyadaki birçok savaşın, güç mücadelesinin temelinde anlam verilemez bir şekilde hala fosil yakıtların tek enerji yöntemi olarak görülmesi yatmaktadır.

-Atmosfere ve dünyadaki yaşama olan etkileri incelenirse dünyada sınırlı rezervi bulunan fosil yakıtların; bittikleri zaman bütün beşeri ve doğal yaşamın içine ettikten sonra ortadan kaybolacaklarını tahmin etmek kolaydır.

Bu tehlikeler karşısında akla gelecek ilk soru “İyi güzel de, milyonlarca insanın bir kurulu düzeni, hayatı var. Aynı teknolojiyi, aynı enerjiyi nasıl sağlayacağız?” şeklindedir. İşte; yazımızın başlığında da boşuna yenilenebilir enerjiden bahsetmedik. O hep benzemeye çalıştığımız Avrupa alternatif enerji kullanım oranlarıyla bizlere bir kez daha göstermektedir ki yenilenebilir enerji; artık diğerlerinde “alternatif” olarak kullanılan bir ucuz enerji yöntemi değil; diğerlerinin “yerine” kullanılabilen, büyük üretimlerin yapılabildiği bir yöntemdir.

Dolayısıyla hem iklim değişikliği, hem sosyal adaletsizlik, hem enerji sorununun çözümü gibi hususlarda yeşil ekonominin; enerjide sürdürülebilirliği desteklemesi isabetli bir tutumdur.

Gelecek yazılarımızda yenilenebilir enerjinin geleceğinden, bugün kullanım oranlarından da ayrıntılı olarak bahsedeceğiz. O vakte kadar yenilenebilir enerji kategorimize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Sağlıcakla kalın.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*