Yeşil mimari nedir?Uygulama imkanları nelerdir?

Yapıların çevreci ve geri dönüşümcü ögelerle donatılması esasına dayanan yeşil mimarinin, diğer ismiyle sürdürülebilir mimarinin; aslına bakacak olursanız dünya tarihinde uzunca bir tekdüzelik döneminden sonra gerçek bilimi ve sanatı bünyesinde bir arada barındıran bir mimari çeşidi olduğu söylenebilir. En önemli avantajı ise şüphesiz ki sürdürülebilir olması, yani söz konusu binanın kendi enerjisini üretmesine imkan vererek gerçek anlamda yeşil ekonomiyi hayata geçirmesi ve insanın en temel ihtiyaçlarını bedavaya karşılayabileceğini ıspatlamasıdır.

Peki biraz daha zihinde canlanması kolay örneklerle anlatacak olursak ne demektir yeşil mimari? Nasıl çalışmalardan oluşmaktadır? Temel prensipleri ve dikkat çekmek istediği hususlar nelerdir? İlk defa araştıranlar için temel niteliğinde birkaç örnekle sürdürülebilir mimariyi açıklayalım.

Yeşil mimari nedir?

Sürdürülebilir veya çevreci mimari olarak da anılan bu kavram; barınmak için inşa ettiğimiz apartmanlardan büyük AVM’lere, iş merkezlerinden eğlence mekanlarına kadar tüm binaların yenilenebilir enerji metodlarıyla donatılmasını ve kendi elektriklerini kendileri üreterek sürekliliğin sağlanmasını esas alır.

Peki yeşil mimarinin dikkat çektiği husus sadece alternatif enerji midir? Tabii ki hayır. Bunun en güzel örneği binaların çatılarına ve balkonlara ekilen bitkilerden, geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış evlere, atık suyun kullanılmasını sağlayan tasarımlardan portatif evlere kadar birçok sürdürülebilir mimari konseptinin bulunmasıdır. Ayrıca çalışmayı yürüten kişinin tarzına ve sanatsal becerilerine göre meydana getirilen sıra dışı tasarımlar, standart betonarmelerden son derece farklı ve özgün sanatsal evler de yeşil mimarinin bilim ve çevrecilik dışındaki renkli bir yönüdür.

örnek bir yeşil mimari projesi
örnek bir yeşil mimari projesi

Yeşil ve temiz bir dünyaya katkıda bulunan bu tasarruflu evler; üretim kapasitesinin büyüklüğüne göre ilgilinin binanın elektrik ihtiyacını karşılamakla kalmayıp depolanan fazla enerjiyi şebekeye bile gönderebilmektedir. Ki bu da yenilenebilir enerjiden para kazanmanız anlamına gelmektedir. Bu konuya ilerleyen yazılarımızda ayrıntılı olarak değineceğiz.

Anlayacağınız geniş mi geniş bir seçim imkanı ve araştırma konusu bulunan yeşil mimari; sizin geliştirmek istediğiniz alana göre sayısız seçeneklerle doludur. Bütün bu seçeneklerin ve inovatif projelerin araştırmalarını ise sürdürülebilir mimari ile ilgili sonraki yazılarımızda ele almaya devam edeceğiz.

Görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*