Yeşil mimarinin temel bileşenleri 1: Yeşil çatılar, balkonlar ve bahçeler

Bundan önceki yazımızda kısaca yeşil mimarinin ne demek olduğundan, dikkat çektiği hususlardan ve taşıması gereken özelliklerden bahsetmiştik. Yeni başlayanlar için açıklayıcı nitelikteki yazımızı bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda ise yeşil mimarinin “nedir?” kısmından ziyade “nasıl yapılır?” kısmına giriş yapmak istiyoruz. Yani yeşil mimariye yoğunlaşmak isteyen, bu alanda bir şeyler üretmek isteyen biri hangi hususlara dikkat etmelidir? Mutlaka ama mutlaka gerçekleşmesini sağlaması gereken unsurlar nelerdir?

Evet; az çok başlıktan da tahmin edildiği gibi bu yazımızda yeşil mimarinin çevre dostu olmasına ve şehirlerde yeşilin tonlarını yaşatmasına değineceğiz. Kendi enerjisini üretme, sürdürülebilirlik gibi hususlar da ilerleyen yazılarda ele alınacaktır.

Ayrıca yazı dizisinin ilk parçasını sizlere sunarken şunu da belirteyim: Yazılarımda yeşil mimarinin ağırlıklı olarak çevre dostu olması, enerji üretebilmesi, dışarıya ihtiyaç duymadan, yani sürdürülebilir şekilde var olması gibi somut ve elle tutulur konularında yorum yapacağım. İşin yaratıcı ve sanatsal kısmına girerek kaş yapayım derken göz çıkarmak istemiyorum..:) Bu konularda görüş bildirmek isteyen; yazılarını veya fikirlerini sunmak isteyen olursa bizlere kayıtsız şartsız şu bağlantıdan ulaşabilir.

Yeşil mimaride yeşil

Sürdürülebilir mimaride çevre dostluğunu, doğanın önemini vurgulayan kısım genellikle “yeşil çatılar” aracılığıyla yapılır. Yani bildiğimiz kiremitlerden veya düz beton zeminden oluşan çatıların aksine üzerinde yeşilliklerin, bitkilerin, hatta belki de kuş yuvalarının bulunduğu gerçek bir yaşam alanı. Böylece bir evin en kullanışlı kısımlarından olan çatıların hem görsel zevk yaratılarak, hem de doğal yaşam ile hava temizliğine katkıda bulunularak olabilecek en verimli şekilde kullanılması sağlanır.

Peki evlerimize yeşili taşıyabileceğimiz kısım sadece çatıdan mı ibarettir? Tabii ki hayır!… Binaların yan cephelerinden tutun da dairelerin balkonlarında, hatta binaya ait olan arsanın geri kalan her karışında yeşili kullanmanız ve harika mimariler ortaya çıkarmanız mümkündür. Tabii söz konusu “yeşillendirme”yi ne kadar karmaşık ve yoğun bir şekilde yaparsanız, o kadar inovatif proje kapsamına girmiş olursunuz ve teknolojik imkanlardan yararlanma ihtiyacı duyarsınız. Bakınız mesela aşağıda yeşil çatıdan ibaret olan daha basit bir sürdürülebilirlik projesi ile adeta her şeyiyle yeşil mimari olan büyük bir proje arasındaki görsel farkları görebilirsiniz.

işte fark...
işte fark…

Bütün bu kıyaslamalardan ve tanımlardan sonra sürdürülebilir mimaride yeşilin kullanımı için nelere dikkat edilmesi gerektiğine maddeler halinde değinelim:

-Eğer sadece yeşil çatı oluşturmak gibi bir düşünceniz varsa öncelikle çatının sahip olacağı ağırlığı, gerektireceği ekstra bakımları, uygulamanız gereken prosedürleri hesaba katmanız gerekir.

-Evinizin bulunduğu konuma, sıcaklığa, rüzgara, vs. etkenlere göre yeşilin çatınızda barınması en kolay çeşitlerini esas alarak hareket etmeniz, amacınıza daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır.

-Çatının söz konusu doğal yaşamla uyumlu bir şekilde kalabilmesi için daha önce bu tarz projelerde çalışmış ustalardan ve uzmanlardan yardım almanız kesinlikle tavsiye edilir.

-Eğer evinizde ağırlık vermek istediğiniz unsur yeşillik ve doğallık ise; çatının yanı sıra balkon, dış cephe, bahçe, vs. kısımlarda da çalışmalar yapmanız; dışarıdan gayet estetik gözükecek bir yeşil mimari ortaya çıkarmanızı sağlayacaktır.

Gelecek yazılarımızda sürdürülebilir mimarinin sağlaması gereken diğer şartlara ve izlenebilecek yollara değinmeye devam edeceğiz. Sağlıcakla kalın.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*