Yeşil mimarinin temel bileşenleri 2: Kendi enerjisini üretme

Yeşil mimarinin ne olduğundan, yerine getirdiği görevlerden önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Genel hatlarıyla sürdürülebilir mimarinin ne olduğunu merak edenler “Yeşil mimarinin temel esasları“na dair yazımızı bağlantıya tıklayarak okuyabilirler. Bu yazımıda ise bir yeşil mimari eserinin taşıması gereken temel nitelikleri açıklamaya devam ediyoruz. İlk yazımızda ele aldığımız “Sürdürülebilir mimaride çevre dostu ve yeşil yapılar” konusunu bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

2. yazımızda ele alacağımız kendi enerjisini kendi üretme; aslında yeşil mimarinin “sürdürülebilirlik” ayağının temel direğidir. Yani bir yapı yeşilliklerle dolu estetik bir mimariye sahip olsa bile eğer yenilenebilir enerji kaynaklarına sahip değilse; sürdürülebilirlik kavramını tam olarak karşıladığını söyleyemeyiz.

Peki nasıl yerine getirilir bu sorumluluk? Bir binanın kendi enerji ihtiyacını karşılayabilmesi için en iyi yol nedir? Tabii ki güneş enerjisi… Binanızın çatısına olsun, dış cephesine veya arsanızın küçük bir kısmına olsun kuracağınız güneş panelleri ile bu aşamayı rahatlıkla sağlamak mümkündür. Hatta “güneş kiremitleri” denen daha sıra dışı bir yöntem bile mevcut. Tercih sizin tabii… Bu arada; güneş panellerinin çalışma prensibini merak edenlerimiz “Güneş enerjisinden nasıl elektrik üretilir?” yazımızı okuyabilirler.

Konumuza dönecek olursak; eğer olaya sadece kendi enerjinizi üretmek açısından bakıyorsanız, yani yaratıcılık ve sıra dışılık gibi bir kaygınız yoksa bildiğimiz güneş panelleri sizin için yeterli olacaktır. Alanı israf etmediğiniz sürece tabii.. Güneş panelinin kurulumunu evlerin çatısına klasik şekilde de yapabilirsiniz, bahçeniz mevcutsa bahçenizin bir köşesine de yapabilirsiniz. Aşağıdaki resimde ikisi arasındaki farkı görebilirsiniz.

çatıya ve bahçeye kurulan güneş panelleri
çatıya ve bahçeye kurulan güneş panelleri

Bir diğer yöntem olan güneş kiremitleri ise; çatınızın kiremitli yapısını bozmaksızın aynı şekilde üretilen güneş panellerini tüm alana yaymanız ve bu şekilde elektrik üretmenizden ibarettir. Hem estetik hem de enerji verimliliğini bir araya getiren bu elemanlar aslında küçük bir çatıda uygulanabilecek en iyi yöntemlerden biridir. Ama sıradan güneş panellerinden farklı olarak ürün tedariği için daha detaylı araştırma yapmanız ve profesyonel yardım almanız kaçınılmaz olacaktır. Aşağıdaki resimde güneş kiremitlerine dair bir örnek mevcut fakat bu; güneş panellerinin binaya uyumlu olarak yerleştirilmesi açısından sadece tek bir yöntemdir. Bunun haricinde sayısız miktarda inovatif projeler mevcuttur ve yenileri de üretilebilir.

Güneş kiremitleri
Güneş kiremitleri

Güneş panelleriyle ilgili yapılan onca muhabbetten sonra aklınıza şu sorular gelebilir: Neden sadece güneş paneli? Diğer enerji yöntemleriyle evimize enerji sağlayamaz mıyız?

Bu soruların cevabı “teorik olarak” evettir. Çünkü günümüzde yeşil mimari projeleri daha çok birkaç kişilik, müstakil tarzda yerleşimleri kapsamaktadır. Hal böyle olunca güneş panellerinin portatifliği de yapılara uyum açısından daha kullanışlı olmaktadır. Yoksa rüzgar türbinleri yardımıyla da enerji üretebilirsiniz fakat bunun için hem büyük yatırım gereklidir, hem de çatınıza veya bahçenize kolayca kurabilmeniz mümkün değildir. Hele ki dalga enerjisiyle koca bir köyün enerjisini bile üretebilirsiniz fakat şimdilik uygulanabilirliği malum…

Son bir bilgi olarak bu enerji yöntemleri; kendi ihtiyacınızı karşılamakla kalmayıp, ürettiğiniz fazlalığı şebekeye satıp para kazanmanızı bile sağlayabilir. Onunla da ister yeşil mimarinize eklemeler yaparsınız, ister bira içersiniz, size kalmış.

Yeşil mimarinin temel unsurlarına değinmeye devam edeceğiz, sağlıcakla kalın…

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*