Yeşil mimarinin temel bileşenleri 3: Yapı malzemeleri

Mimaride sürdürülebilirlik esasına dayalı eserler ortaya çıkarmak için dikkat edilmesi gereken hususlardan bir diğeriyle karşınızdayız: Söz konusu binada kullanılan yapı malzemeleri…

Bundan önceki yazılarımızda “yapıların yeşilliklerle kaplı olması” ve “binaların kendi elektriğini üretebilmesi” gibi unsurlara değinmiştik. Bağlantılara tıklayarak yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Şimdiki yazımızda ise tercih edilen yapı malzemesinin yeşil mimari açısından önemini ele alacığız.

Binaların inşasında kullanılan malzemeler; diğer unsurlar kadar dikkat çekmese de yapıların sürdürülebilir olarak var olması açısından büyük önem arz etmektedir. En basitinden düşünmek gerekirse; bugün sahip olduğumuz apartmanların, iş merkezilerinin, AVM’lerin tamamı betondan yapılmaktadır. Beton da bizlerin en çok şikayetçi olduğu ve rengini görmekten bıktığı bir malzemedir değil mi?…

Aslında diğer sürdürülebilirlik unsurlarına göre daha sönük kalmasının da başlıca sebebi budur. Şöyle ki; evinizi güneş panelleriyle veya yeşilliklerle kapladığınız zaman yararlarını daha kısa vadede, daha somut olarak görürsünüz. Kendi ürününüzü yetiştirirsiniz, kendi enerjinizi üretirsiniz, vs.. Ama yapı malzemelerinde böyle bir geri dönüş söz konusu değildir. Aslında uzun vadede çevreye sayısız yararı vardır ama kişinin bunu kendi hayatında net olarak gözlemlemesi zordur.

Kullanımı en yaygın yeşil mimari malzemesi: Kerpiç

Eğer günlük hayatta karşılaşma ihtimali daha yüksek, bugünün şartlarına göre daha uygulanabilir bir malzeme arıyorsanız çoğumuza hiç de yabancı gelmeyecektir kerpiçler. Tamamen doğal bir karışımla (ıslak toprak ve saman) ve kolay bir şekilde elde edildiği için eski çağlardan beri yaygın yapı malzemelerinden olan kerpiç; çevreci ve doğa dostu esaslara göre inşa edilmek istenen binalarda yeniden tercih edilen alternatifler arasındadır. Peki doğal malzemelerden elde edilmesi dışında tercih eden kişiye başka ne avantajları vardır? Sıralayacak olursak:

-Uzaklardan ithal etmenize gerek yoktur. Yakın çevrenizden hazır olarak bile temin edebilirsiniz.

-Kısa bir öğrenme sürecinden sonra evin büyük bölümünü kendi kendinize inşa etmeniz bile mümkündür.

-Dışarıdan oyun hamuruna benzer görüntüsü, binaların oval köşeleri, renklendirme imkanları sayesinde çevreciliğin yanı sıra binaya estetik bir görünüm de kazandıracaktır.

-Kerpici yapı malzemesi dışında birçok eşyanın, araç-gerecin yapımında da kullanmanız mümkündür.

Bu avantajlara ek olarak kerpiç ve benzeri yapı malzemelerinin dezavantajlarını sıralayacak olursak:

-İnşası yönünden betona göre daha ustalık gerektiren, daha ilkel bir yöntem olduğu için kullanıldığı yapılar küçük, müstakil, vs. evlerle sınırlı kalmaktadır.

-Aynı dezavantajdan dolayı günümüzdeki gibi büyük nüfusu karşılayabilecek sitelerin, apartmanların, AVM ve iş merkezlerinin inşasında kullanılması pek mümkün değildir.

-Kerpiç ve diğer sürdürülebilir yapı malzemelerinin pratikliği; yani çağımıza, günlük hayatımıza uygulanabilirliği yeterli seviyede değildir.

Dolayısıyla hem kerpiç, hem de diğer olası yapı malzemelerinde yukarıdaki engellere bulunan her çözüm, yeşil mimarinin önünü açan bir kilometre taşı olacaktır.

Kerpiç yapılar dışında özellikle akademisyen mimarlar tarafından gerçekleştirilen birçok proje mevcuttur. Geri dönüştürülmüş malzemelerden tutun da çöplerden, hatta pet şişelerden ortaya çıkarılan çalışmalar; gerçekten görende nasıl takdir edeceğini bilemeyeceği bir hayranlık uyandırmaktadır. Fakat bunlar henüz hayata geçirilebilir, bütük kitlelerin barınma ihtiyacını karşılayabilir projeler olmadığı için, daha çok çevre sorunlarına dikkat çekmeyi amaçlayan sanatsal çalışmalar oldukları için; söz konusu eserleri ayrı ayrı yazıların konuları olarak detaylı bir şekilde ele alacağız. Hoşça kalın…

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*