Çevreci Meslekler Serisi/Ziraat Mühendisliği nedir? Ne iş yapar?

Merhaba sevgili Yer-Su okurları… “Çevreci Meslekler Serisi” adlı yazımızda sizlere hem paranızı kazanıp hem de çevreci prensiplere göre çalışabileceğiniz yeşil ve ekolojik meslekleri tanıtıyoruz. Bu yazımızda sizlerle yeşil ve ekolojik meslekler arasında çok önemli rolü olan, ana teması, uzmanlık alanı tarım veya hayvancılık olan bir mesleği konuşacağız: Ziraat Mühendisliği…

Ziraat Mühendisliği Hakkında Bilgi

Biliyorsunuz ki insanoğlu gelişimine tarımı öğrenmekle başlamıştır. Mağaralardan çıkan ve avcı-toplayıcılıktan vazgeçen insanoğlunun bugünkü teknolojik seviyeye ulaşmasındaki en büyük etken; artık sadece yiyebileceği kadarını avlayabilecek olması yerine yaptığı tarım sayesinde fazladan ürün elde etmesidir. Elinde fazlalık ürün olan insanlık, artık daha az gelecek kaygısı duymaya başlamış ve düşünmeye, kalkınmaya daha fazla zaman ayırıp yatırım yapabilmeye başlamıştır. İnsanoğlunun her şeyden evvel sahip olduğu gıda ihtiyacı da hiçbir zaman değişmemiş, her şey eksiksiz bir şekilde karşılanabilen gıda ihtiyacı, sonrasında gelen güvenlik ve emniyet üzerine kurulmuştur. Boşuna dememişler “Bir avuç tohum özgürlüktür.” diye… Bakmayın bugünkü dijital devrime, endüstri 4.0’e falan… Tüm insanlığın 10.000 yıllık birikimi tek bir kuraklığa, tek bir kıtlığa, tek bir tarım eksikliğine bakar…

Ee durumu bir de bu açıdan bakınca; ziraat mühendisliğinin o kadar da sıkıcı, o kadar da klasikleşmiş ve bir köşeye atılması gereken bir meslek olmadığı, herkesin “Ayy ziraat mühendisliği mi? Hiç para yok o işte ya, çok sıkıcı ve pis ayrıca…” diye dolaşması gibi olmadığını fark etmişsinizdir sanırım. Bırakın değerinizi bilmesinler ziraat mühendisleri, müstakbel mühendisler ya da çiftçiler.. Gülün geçin…

ziraat mühendisliği nasıl bir meslektir?

Bir ziraat mühendisi ne iş yapar?

Peki şöyle genel bir tanım yapalım… Nedir ziraat mühendisliği? Nasıl bir meslektir? Bu yazıda kısaca bunları anlatacağız. Ziraat Mühendisliğinin diğer hususlarına değindiğimiz yazıları da hemen aşağıdaki linklere tıklayarak okuyabilirsiniz:

“Ziraat Mühendisliği Nedir?” ve “Ziraat Mühendisi kimdir?” sorularına karşı yapabileceğimiz iki tanım şu şekildedir:

Ziraat mühendisi, mühendislik teknolojisi ve biyoloji biliminden faydalanarak toprak ve suyun bulunması, tarımsal ürünlerin işlenmesi ile ilgili tarımsal sorunlara çözümler üreten kişidir.”

Ziraat mühendisliği, bitkisel üretim ve hayvansal üretim yanında süt teknolojisi, tarımsal biyoteknoloji, tarım makineleri, kültür-teknik, toprak bilimi ve bitki besleme, tarım ekonomisi, tarım ürünleri teknolojisi, bitki koruma, peyzaj mimarlığı, biyoyakıt ve biyogaz üretimi alanlarında uğraş veren mühendislik dalıdır.

Ziraat mühendisi ise tarım alanlarının belirlenmesi, erozyondan korunması, sulanması, tarımda kullanılan her türlü yapının, makine ve enerji türünün belirlenmesi ve üretimin projelendirilmesi alanında bilgi ve beceriye sahip nitelikli kişidir.”


Gördüğünüz gibi tarımın, aynı zamanda hayvancılığın her türlüsüyle ilgilendiğiniz son derece yeşil, son derece ekolojik, son derece çevreci potansiyele sahip bir meslektir.

Tabii ki de ziraat mühendisliğinin de kendisine göre çeşitli alt uzmanlıkları vardır. Bunlardan başlıcaları şunlardır:

 • Bahçe Bitkileri (Meyve ve sebze yetiştirilmesi)
 • Bitki Koruma (Ürünleri hastalıklardan ve zararlılardan koruma)
 • Peyzaj mimarlığı (Park ve bahçelerin düzenlenmesi ve restorasyonu)
 • Tarım Ekonomisi (Zirai ürünlerin her yönden ekonomik değerlendirmesi)
 • Tarımsal Biyoteknoloji (Yeni ürün çeşitleri ve gelişmeleri)
 • Tarımsal Yapı ve Sulama (Barajlar, kanallar ve sulama alanları)
 • Tarla Bitkileri (Tahıllar ve hayvan yemleri)
 • Toprak Bilimi Bitki Besleme (Mevcut toprağa verim arttırmak için yapılabilecek ilaveler)
 • Zootekni (Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar)

(Zootekni bağlantısının üzerine tıklayarak söz konusu 4 yıllık bölüm hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Ziraat mühendisi olabilmek için sahip olunması gereken nitelikler nelerdir?

E tabii isteyen herkes azmederse hayallerini gerçekleştirebilse de, ziraat mühendisliğinin mutlaka ama mutlaka gerektirdiği bazı nitelikler vardır. Bunlardan başlıcaları şunlardır:

 • Toprak işlerine ve toprağa yatkın olmak. Toprağın kirine tozuna karşı bir sorun duymamak
 • Yeterli sayısal bilgiye sahip olmak
 • Başarılı mühendislik becerilerine sahip olmak

Evet sevgili okurlar. Yeşil ve ekolojik bir meslek olarak ziraat mühendisliğiyle ilgili vereceğimiz bilgiler bu kadar. Diğer iki yazıya da sizleri bekleriz. Ayrıca; tüm yeşil ve ekolojik meslekleri de ele aldığımız kategoriyi de yeni bir sayfada açabilirsiniz: Çevreci Meslekler

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*