Zonguldak’ın doğasıyla birleşmiş bir botanik harikasi: Arboretum

Siz değerli okuyucular için bu yazımızda İstanbul’a yakın bir diğer doğal mekanı ele alıyoruz… Batı Karadeniz’in incisi Zonguldak’ta konuşlanmış olan Arboretum; hem doğa turizmi kriterlerini başarıyla yerine getirerek sizlere toprağın ve yeşilin huzur verici yönünü hissettirebilecek; hem de sahip olduğu botanik bahçeleriyle doğaya dair bilimsel merakinizi da tatmin edecek bir yer… En güzeli de Arboretum ve bağlı bulunduğu Gökçebey ilçesi, hala keşfedilmeyi bekleyen bakir doğal cennetlerimizden biridir.

Kampçılar, doğada yalnız kalmayı sevenler ve senelik izninde büyükşehir stresinden uzaklaşmak isteyenler için kısa mesafe olması dolayısıyla da çok beğenilen bu tatil yöresine nasıl ulaşılır? Sizlere doğa turizminin hangi yönlerini sunar? Kısaca açıklayalım:

Arboretum’a ulaşım 

Binbir çeşit ağaç ve bitkiyi inceleme imkânı bulacağınız Arboretum; Zonguldak’ın Gökçebey ilçesinin Bakacakkadı beldesinde bulunmaktadır. Yani engebeli yer şekillerinin ve sert doğa koşullarının bulunmaması sayesinde bölgeye klasik kara yolundan ulaşım son derece basittir. Beldeye ulaştığınız anda hem doğal konaklama mekanları hem de Arboretum yanı başınızda olacaktır. Ulaşım imkânlarının basitliği dolayısıyla kısa ve zahmetsiz doğal maceralar arayan doğa tutkunları için de ideal bir seçenektir.

Arboretum tatil imkanları

Bahsetmeye gerek bile yok ama Arboretum’da bulacağınız en bulunmaz fırsat; bahçelerinde bulunan çeşit çeşit bitkileri ve ağaçları kendi gözlerinizle görme şansınızın olmasıdır. 

Bunun yaninda Bakacakkadı’nın son derece geniş bir yüzdesini kapsayan tatil köyünde konaklayabileceğiniz her keseye uygun oteller (doğa turizminde lüks kaygısı yoktur.), doğrudan doğada kalabileceginiz bungalov evler, piknik ve dinlenme alanları yorgunluğunuzu atabileceğiniz imkanlardan sadece birkaçıdır. Dışarı adım attığınız her yerde yöresel yemeklerin, bölgenin kendine has doğasının keyfini çıkarma fırsatınız olacağını da söylemeliyim.


Evet değerli okurlar… Doğa turizmi dahilinde hem İstanbul yakın olsun, hem ulaşımı kolay olsun, hem de keyifli olsun dediğiniz bir mekan arıyorsanız Zonguldak Arboretum tam size göre bir seçenek… Ayrıca, İstanbul’a yakın mekan arayışında olanlar Bursa Kocayayla‘ya da şöyle bir göz atabilirler.

Peki Zonguldak’ın keşfedilmeyi bekleyen bu cenneti için sizin fikirlerinizi ve anılarınız nelerdir? Yorum yaparak veya sitemizin bir “seyyah” ı olarak fikirlerinizi sunabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*