Çevreci Meslekler Serisi/Zooteknistlerin maaşları nasıldır?

‘Çevreci Meslkerl Serisi’ adlı yazı dizimize enerji, tarım, hayvancılık, bitkiler ve orman, vs. vs. olmak üzere doğayla iç içe olan, tüm yeşil meslekleri ele alarak devam ediyoruz. Bazılarının doğayla iç içe ve tamamen ekolojik, bazılarınınsa çevre unsurlarıyla alakalı, çevreciler tarafından denetlenmesi gereken iş kolları olduğu bu literatürümüzde umuyoruz ki üniversite adayı olan ekolojistler, çevreciler için uygun bir seçenek olur. Yapacağınız tercihler için size nacizane bir rehber olur.

Bu yazımızda Zootekni Bölümünün kazanç olanaklarını inceleyerek, ne kadar maaş alabilecekleri hakkında bir analiz yaparak devam ediyoruz. Zootekninin hayvancılıkla ve hayvansal ürünlerle ilgili bir meslek olması sebebiyle vegan olan yeşilistlerimizin bu bölümden uzak durmalarını tavsiye ederiz…:)

Zootekni Bölümünü de her yeşil meslekle ilgili yazımızda olduğu gibi toplam 3 yazı ile inceliyoruz. Daha önce yazdığımız 2 yazıyı aşağıdaki bağlantılara tıklayarak yeni sekmeden açabilir, daha kapsamlı bir şekilde değerlendirebilirsiniz:

-Zootekni Bölümü nedir? Zooteknist Ziraat Mühendisliği nasıl bir meslektir?

-Zootekni mezunları nerelerde çalışabilir? Ne iş yapar?

Zootekni mezunlarının kazancı nasıldır?

Eveet. 4 yıllık eğitiminizi bitirdiniz. ‘Zooteknist Ziraat Mühendisi’, diğer bir deyişle ‘Zootekni Uzmanı Ziraat Mühendisi’ diye diplomanızı aldınız. Bu arada evet, diplomanız ‘Zootekni Mühendisi’ falan değil, Ziraat Mühendisliğinin bir kolu olarak geçiyor. Peki şimdi siz hangi işi tercih ederseniz ne kadar kazanıyorsunuz?

Bunu tahmin etmek son derece basit. ‘Zootekni Bölümü’nün maaş imkanlarını incelemek için öncelikle yapmanız gereken iki ayrım var: Özel sektör veya kamu…

Sadece zootekni ile ilgili olmayıp, hayatın bir gerçeği olarak kamu sektörünün ve özel sektörünün birbirine göre sahip oldukları avantajlar ve dezavantajlar mevcuttur. Bu artılardan ve eksilerden her meslek olduğu gibi zootekni de etkilenmektedir. Neydi o klişemiz. Hemen özetleyelim: Özelde düşük başlatırlar, ama yükselirsen iyi yükselirsin. Bir de çok çalıştırırlar. Çalışmıyorsan doğru kapının önüne… Devlette rahatsız. Yüksek maaşla başlarsın, özeldeki kadar çalışmazsın. Ama maaşın da çok yükselmez, aynı kalırsın…:)

Eh, hal böyle olunca Zooteknist Ziraat Mühendisliğinin özel sektördeki gelir analizini de şu şekilde yapabiliriz:

Asgari ücretin 2020 TL olduğu 2019 itibariyle hayvan çiftliği, yem fabrikası, et fabrikası, vs. vs. yerlerde Zooteknist Ziraat Mühendisi olarak işe başlarsanız maaşınız 2500-3500 TL arası bir tutarla başlayacaktır. İlerleyen yıllarda edindiğiniz niteliklere, kazandığınız terfilere göre maaşınızın teorik olarak 10.000 TL’leri görmesi dahi mümkün. Fakat fazla uçmayıp bir ortalama verecek olursak, işinizin ehli olmanız halinde 10-15 sene arasında olan bir zamanda, yani 30-35 arası yaşlarınızda 5000-7000’lere kolaylıkla tırmanırsınız.

Kamu sektöründe ise başlangıç aşaması olarak şansınız daha yaver gidecektir. Çünkü; eğer ki mühendis kadrosunda işe alınırsanız günümüz şartlarında 5000 TL’den başlar maaşınız. Daha düşük kadroların da en azından 3000-4000 TL cıvarı maaşı mevcuttur.

Dolayısıyla; dürüst olmak gerekirse ileride birkaç bin TL daha az kazanmayı göze alırsanız devlette çalışmak daha makul bir seçenek zooteknistler için…

Ayrıca; zootekniye DGS ile geçiş yapabileceğiniz 2 yıllık bölümlerden olan ‘Ormancılık ve Orman Ürünleri’ bölümünün kazançlarıyla ilgili yazımızı da buraya tıklayarak, diğer tüm Çevreci Meslekleri de buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Gelecek yazılarda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın…

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*