Çevreci Meslekler Serisi/Zootekni Bölümü İş İmkanları

Çevreci Meslekler arasında hayvancılık ve hayvan ürünleriyle ilgili bir bölüm olan Zootekni; bitkiler, doğa veya alternatif enerji gibi uzmanlaşabileceğiniz alanların aksine hayvancılığa, her türlü hayvan endüstrisi faaliyetlerinin sağlıklı ve çevreye uygun bir şekilde devam etmesine katkıda bulunmak isteyenler için güzel bir bölümdür.

Aslına bakacak olursanız az aşağıda çalışma olanaklarını ve iş imkanlarını incelediğimiz zootekni; bir orman endüstri mühendisliği gibi, bir ormancılık ve orman ürünleri gibi doğa ile iç içe olan, yeşil temalı mesleklerden değildir. Yani en azından onlar kadar değildir. Çünkü sebebi basit, tamamen hayvancılıkla uğraşacağınız bir meslek..:) Dolayısıyla; sizin isteklerinize bağlı olarak tercih edebileceğiniz bir alternatiftir. Bunun dışında ele aldığımız yeşil meslekleri de ‘Çevreci Meslekler‘ kategorisinden kolaylıkla bulabilir ve okumaya başlayabilirsiniz.

Zootekni nasıl bir meslektir?

Daha önceki yazımızda tanımından ve ders içeriğinden bahsettiğimiz zootekni bölümü; burada da kısaca bahsedecek olursak hayvan ürünlerinin üretimi, verimliliği, ekonomisi ile ilgili çalışmalar yapan, bu alanlarla ilgili iş yerlerinde çalışan bir meslek dalıdır. Zootekni bölümünün tanımına ve zootekni bölümünün maaşlarına değindiğimiz iki ayrı yazıyı da aşağıdaki bağlantılara tıklayarak okuyabilirsiniz:

-Zootekni Bölümü nedir? Nasıl bir meslektir?

-Zootekni Bölümünün kazanç imkanları nasıldır?

Bir diğer önemli husus olarak zootekni; 2 yıllık bir alt bölüm olan Süt ve Besi Hayvancılığından DGS ile geçiş yapabileceğiniz bir bölüm.. Yok eğer o 2 yıllık bölüme de göz atmak isterseniz de şu yazımızı okuyabilirsiniz:

Süt ve Besi Hayvancılığı İş İmkanları

Şimdi de gelelim 4 yıllık zootekni mezunlarının iş imkanlarına, nerelerde çalışabileceklerine.. Aslında az çok tahmin edersiniz mesleğin içeriğinden, bu içeriğe uygun işler yapan kurum ve kuruluşlardan ama ayrıntılı olarak yazalım.

zootekni öğrencileri

Zootekni Bölümü mezunlarının; ‘Zootekni Uzmanı Ziraat Mühendisi’ diploması aldıktan sonra kamuda çalışabileceği yerler şu şekildedir:

  • Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve tüm alt kuruluşları
  • Tarım-Orman ve Köyişleri Bakanlıklarına bağlı çiftlikler
  • Kamuya bağlı tüm araştırma merkezleri
  • Akademik seviyeyi ilerleterek Zootekni ve benzer bölümlerde akademisyenlik
  • Tarımsal kooperatifler
  • Banka ve Belediyeler

Zootekni mezunlarının tabii ki de özel sektörde de hatırı sayılır iş imkanları vardır:

  • Özel çiftlikler
  • Tem fabrikaları
  • Yem, hayvan ürünleri, vs. her türlü araştırma laboratuarları
  • Et endüstrisi ile ilgili her bir kuruluş… (Doğrudan sizin bölümünüzle ilgili olmasa da bir yan sektör sayılabilecek olan yerlerde de bulabilirsiniz.)

Evet sevgili Yer-Su okurları. ‘Zootekni mezunları nerelerde çalışabilir?’ sorusunu cevaplamaya çalıştık bu yazımızda. Bunların dışında tabii ki de kendi özel çiftliğinizi kurarak da çalışabilirsiniz. Kategorimize giderek diğer Çevreci Mesleklere de göz atmanızı tavsiye ederiz. Gelecek yazılarda görüşmek üzere, hoşça kalın…

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*