Çevreci Meslekler Serisi/Zootekni bölümü nedir?Ne iş yapar?

Doğa ile iç içe; ekolojik meslekler yapmak isteyen siz sevgili Yer-Su okurları için hem enerji, hem tarım, hem hayvancılık, hem doğa olmak üzere tüm yeşil mesleklerin tanımları, iş imkanları ve maaşları bakımından son derece ayrıntılı incelemesini yapmaya devam ediyoruz. Diliyoruz ki buradaki ‘Çevreci Meslekler‘ kategorisinde yer alan yazılar, meslek seçiminin arefesinde olan bir çevreci için bir rehber niteliği görür ve zihnindeki soru işaretlerini gidermek için yardımcı olur. Bu arada; ‘yeşil renkli ‘Çevreci Meslekler’ yazısına tıklayarak diğer yeşil mesleklerin de olduğu sonsuz kılavuzumuza göz atabilirsiniz.

Bu yazımıda ‘Zootekni nasıl bir bölümdür?’, ‘Zootekni nedir acaba? O nasıl bir şey?’ gibi soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Zootekni Bölümü Hakkında Genel Bilgiler

Olayı daha önce araştırmadan doğrudan bu yazıyı açtıysanız sizin için biraz şaşırtıcı olabilecek bir durum söz konusu. Zootekni bölümünün adı zooteknidir evet. ‘Zoo’ ve ‘teknik’ kelimelerinden de anlaşılacağı üzere hayvancılık teknikleri ile ilgili bir şeydir aşağı yukarı. Fakat siz bölüm olarak zootekni okusanız da piyasada ‘zootekni mühendisi’ ya da ‘zooteknist’ gibi bir meslek yok. Kısaca öyle anılabilir ama bu işin resmi makamlardaki ismi, bildiğimiz ziraat mühendisliğinin bir alt dalı olarak geçmektedir. 4 yıllık zootekni bölümünü okuduktan sonra diplomanızda ne yazıyor biliyor musunuz? Ziraat Mühendisi… Ama standart ziraat mühendisi değil, ‘zootekni uzmanı ziraat mühendisi‘ veyahut ‘zooteknist ziraat mühendisi’ oluyorsunuz ve işverenler sizi standart ziraat mühendisliği bölümündeki tarım uzmanlığının aksine hayvancılık uzmanlığı edindiğinizi görebiliyorlar.

Hayvanlarla yoğun olarak ilgileneceğiniz bir bölümdür Zootekni…

Peki Zootekni Bölümünün içeriği nasıl? Zootekni dersleri nelerden oluşur ve nasıldır? Bunların kısa açıklamalarından önce şu durumu da belirtelim: Zootekni Bölümü, 2 yıllık bir bölümden DGS ile öğrenci kabul etmektedir: Süt ve Besi Hayvancılığı… Zootekni 4 yıllıktır, Süt ve Besi Hayvancılığı ise 2 yıllık. Eğer puanınız doğrudan Zootekni için yeterli değilse bu seçeneği düşünüp sonradan DGS’ye girmeyi de düşünebilirsiniz. Dilerseniz Süt ve Besi Hayvancılığı Programı hakkında yazdığımız şu yazıyı da tıklayarak okuyabilirsiniz:

-Süt ve Besi Hayvancılığı Bölümü Nedir?

Şimdi de ‘Zootekni Bölümü nedir?’ sorusunu açıklayıcı nitelikteki cevaplara geçelim:

Zootekni nasıl bir bölümdür?

Zootekni; etinden ve sütünden yararlanılan hayvanların üretimi, ekonomik verimlerinin arttırılması, bakımları, beslenmeleri ve değerlendirilmeleri konusunda çalışacak insan gücünü yetiştirmeyi amaçlayan bir programdır.

Nasıl ki ziraat mühendisi olunca tarım ürünleri üzerine araştırma yapıyorsanız; zootekni okuduğunuz zaman da hayvancılık ve hayvan ürünleri üzerine çalışan yerlerde ekonomik analizler, üretim üzerine çalışmalar, vs. vs. hususunda sorumluluk almanızı bekleyecekler.

Zootekni Bölümünde Hangi Dersler Yapılır? Dersleri Nasıldır?

Tahmin edeceğiniz üzere zootekni bölümünde evvela her sayısal bölümde olduğu gibi alacağınız temel bilim derslerinden sonra tüm dersleriniz, hayvanların fizyolojisi, biyolojisi, sağlığı, yem ve gıdaları, yetiştirilmesi üzerinedir aşağı yukarı.. Mesela her yerde ortak olan bazı ders isimlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Matematik
 • Tarımsal Ekoloji
 • Meteoroloji
 • Süt Teknolojisi
 • Anatomi ve Fizyoloji
 • Genel Mikrobiyoloji
 • Hayvan Yetiştirme İlkeleri
 • Yem Bitkileri Yetiştirme
 • Hayvan Sağlığı
 • Üreme Biyolojisi
 • Hayvancılık Mekanizasyon
 • Kanatlı Hayvan Yetiştirme
 • Büyükbaş Hayvan Yetiştirme
 • Hayvan Islahı

Ayrıca belirtmemiz gereken bir diğer husus; Zootekni Bölümü’nün hayvancılık yapmaya uygun, büyükşehirlerden uzaktaki üniversitelerde veriliyor olmasıdır. Mesela İstanbuldaki herhangi bir üniversitede Zootekni Bölümü yoktur. Tercih yaparken bunu da göz önünde bulundurmanız gerekebilir.

Evet sevgili Yer-Su takipçileri… Hayvancılıkla uğraşan bir doğa odaklı meslek olarak Zooteknist Ziraat Mühendisliğinin genel tanımı, bölüm içeriği hakkındaki bilgileri bu şekildedir. Eğer ki araştırma yapmaya devam etmek ve Zooteknist Ziraat Mühendislerinin iş imkanlarına ve kazançlarına dair yazıları okumak istiyorsanız hemen şu bağlantılara tıklayabilirsiniz:

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*